Synfig Türkçe

Değerli arkadaşlar,

Synfig studio nun tanıtımına katkıda bulunmak ve programı kullanmak , öğrenmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmak üzre elimden geldiğince sizlere yardımıcı olmak için bu bu forum altında türkçe içerik paylaşmaya karar verdim.Sizlerde bilginizi birikimlerinizi burdan paylaşırsanız, inaniyorumki, synfig öğrenmek isteyen dostlarımzın bizi bulması daha da kolaylaşacaktır.Her türlü ,soru öneri ve eleştirilerinizi burdan paylaşmanız dileğiyle…
Ayrica forum yöneticilerine bu konuda bana destek verip, bu fırsatı sundukları için teşekürler…

Dileğimiz, ülkemizde açık kaynak kodlu yazımlara olan ilginin artması ve bir nebze olsun buna katkı da bulunmaktır.

Açık kaynak yazımlım geliştiren , kullanan tüm dostlarıza burdan selamlar saygılar…

lazbiyolog

Değerli arkadaşlar,

Bu gün size açık kaynak ailesinden animasyon programı syinfig studio yu tanıtacağim.prgramın türkçe dil desteği henüz yok ama birzat benim üstlendiğim bir proje ile tükçeye çevirmeye başlaladık.Takip edşp katkı sunmak isteyenleri için linkimiz : transifex.com/projects/p/sy … dio/976052

bu kısaca bilgiyi verdikten sonra, geleleim prgramızı tanıtmaya… aşağıda bir ekran görüntüsü var … programı kısa bir şeklide bu görüntü üsütunden tanıtacağim … kurmak ve kullanmak isteyenler için ayrıca bir makale yazağim… fakat makeleyi beklemeden kurmak isteyenler karşılaştıkalrı sorunları burdan yada Synfig Türkçe bu linkten paylaşıp kısa sürede cevap bulabilerler…Görsel

Evet değerli arkadaşalar… programı kurup açınca ilk karşılacağiniz ekran aşağıdaki gibi olacak… ama siz ihtiyacaınıza göre sürükle birak tekniği ile istedeğiniz gibi ayarlayabilriniz… hemen başlayalım…

Program pencemizde 3 ana bölüm var…

1-Tool box : burası, en sol üst kısmında, prgramımızın bel kemiği olan temel komutların ve çizim araçlarını bulunduran kısım…

2-canvas windows , burasi pencemizmişn tam orasında ,çizim tahtamız… tüm çizimlermizi burda yapiyoruz… bunu istedeğimiz gibi ölçeklendirebilriz…

3-paneller.: paneller bir çok bölümden oluşur.

-parameteres diyalog, keyframes diyalog ve , timetrack diyoalog ; burası programın en kamaşık ve zor kısmı… daha çok animasyonla ilgili kısmı, şimdik bunu bilseniz yeterli,

-navigation; yaptığmız çaşışmanın izlendiği kısm…

-layer , burası yaptığımız ,çizdğimiz şekliderin hangi katmanda duracağinin belirlendiği bölüm…

şimdik bu kadar…

daha açık kaynaklı günlerde bulaşmak dileğilye…

esen kaln

lazbiyolog…

Hmm. Bu çok ilginç. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Synfig’de oluşturulan animasyonun özel web sayfasında kullanılıp kullanılamayacağını bana söyleyebilir misiniz https://www.templatemonster.com/tr/internet-sitesi-kurma.php? Web siteme ilk kez bu sayfadan yeni bir tasarım şablonu ekledim. Harika ama animasyonu uygulayarak daha dinamik hale getirmek istiyorum. Bu yüzden, bana sorumumda yardımcı olursan çok teşekkür ederim.